Αντώνης Λαγός

Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό
Γνωστικό  αντικείμενο: Αρχιτεκτονικό σχέδιο, φωτογραμμετρία, αεροφωτογράφιση και ψηφιακή τρισδιάστατη τεκμηρίωση ανασκαφής και ευρημάτων. Θεωρία και τεχνικές κλασικών μεθόδων τοπογραφικής και αρχιτεκτονικής αποτύπωσης, Aποτύπωση μνημείων και κινητών ευρημάτων με παραγωγή τρισδιάστατων μοντέλων, ορθοφωτογραφιών, χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων τρισδιάστατης τεκμηρίωσης
E-mail: alagos[at]uoc[dot]gr
Γραφείο: 19
Τηλέφωνο: 28310 77373
Ώρες Συνεργασίας: Πέμπτη & Παρασκευή, 13:00-14:00

Εκτενές Βιογραφικό: Εδώ

Σπούδασε Αρχιτεκτονική στο Πολυτεχνείο Κρήτης (2012-2019). Το 2024 απέκτησε μεταπτυχιακό δίπλωμα με τίτλο Προστασία Ιστορικού Δομημένου Περιβάλλοντος με προηγμένες Τεχνολογίες στην Σχολή Αρχιτεκτόνων του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Εργάστηκε ως Βοηθός Επιβλέποντος Μηχανικού στην Κ/Ξ ΜΤ Κατασκευαστική σε διάφορα έργα σε Εύβοια, Βοιωτία και Αττική (2014-2019), ολοκλήρωσε την πρακτική του άσκηση στο Αρχιτεκτονικό γραφείο Βερυκάκη Ιωάννη στα Χανιά (2016-2017), στο Αρχιτεκτονικό Γραφείο Αποκαταστάσεων και Αναστηλώσεων «Δαίδαλμα» του Ορεστίδη Γουλιέλμου (2021-2024) με αντικείμενο την αρχιτεκτονική και φωτογραμμετρική τεκμηρίωση ανασκαφών και ευρημάτων, τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και την ανάπτυξη μελετών αποκατάστασης, προστασίας και ανάδειξης μνημείων σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού.

Έχει συμμετάσχει στο ερευνητικό πρόγραμμα «Μεγαλιθικά στην Μάνη» (2022-2023) της Ακαδημίας Αθηνών με επιστημονικούς υπεύθυνους του προγράμματος τον Γιάννη Σαΐτα και τον Μανόλη Κορρέ και αντικείμενο την φωτογραμμετρία, αεροφωτογράφιση και ψηφιακή τρισδιάστατη τεκμηρίωση κτηρίων.

Από το Μάρτιο του 2024 διατελεί Μέλος Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (Ε.Τ.Ε.Π.) στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.